Nyheter
Rektorer vil ha avlastning
Rektorer har ikke tid til å følge opp læringsarbeidet på skolen. Derfor får vi dårlige skoleresultater, mener Norsk Skolelederforbund.
– Det er veldig mange overarbeidede rektorer rundt omkring i landet. Stadig flere oppgaver tar fokuset vekk fra primæroppgaven, nemlig å følge opp læringsarbeidet på skolen, sier leder Solveig Hvidsten Dahl til VG.
Land som Storbritannia og Finland har en lagt høyere andel av andre yrkesgrupper enn lærere i skolen, og skolelederforbundet etterlyser støttefunksjoner i skolen. På mange skoler er rektor altmuligmann.
Rektorene ønsker seg nå ressurser til å ansette avlastning ved medarbeidere med kompetanse i avtaleverk, økonomi og personalarbeid og saksbehandling.
I en undersøkelse gjort av OECD i 2008, havnet Norge på sjette siste plass blant 22 land som målte hvor mye tid rektorene bruker på oppfølging av pedagoger, melder VG.