Nyheter

Var ukjent med kommunens Eniro-avtale

Ordføreren i Sandefjord undersøker kommunens mangeårige kjøp av tilgang til «superkatalog», etter artikkel på kommunal-rapport.no.

Publisert Sist oppdatert

Sandefjord kommune har til sammen betalt Gule Sider 1,2 millioner kroner for å få tilgang på opplysninger som i utgangspunktet er offentlig tilgjengelig, skrev kommunal-rapport.no fredag ettermiddag. Alt samme kveld varslet ordfører Bjørn Ole Gleditsch (H) at han vil undersøke saken:

– Dette må vi sjekke øyeblikkelig, uttaler han til Sandefjords Blad.

Les også:40 kommuner betaler hundretusener for offentlig informasjon

Visste ikke om avtalen

Produktet som kommunen har kjøpt tilgang til heter Telefonkatalogen Bedrift. Ifølge leverandøren Eniro Norge AS er produktet en profesjonell søketjeneste som skal være bedre enn gratistjenester, som for eksempel selskapets egen søketjeneste, 1880.no. Kommunen har kjøpt tilgang til produktet siden 2002.

Kommunens ordfører siden 2003 sier til Sandefjords Blad at han slår opp hos konkurrenten 1881.no, når han har behov for et telefonnummer.

– Det er dumt å kaste penger ut vinduet, sier ordføreren. Han opplyser til avisen at han ikke har vært klar over kommunens avtale med Eniro.

Tar opp saken i formannskapet

I sin omtale av saken linker Sandefjords Blad til en artikkel om at kinosjefen slutter, men at kommunen ikke har økonomi til å erstatte vedkommende.

Ordfører Bjørn Tore Gleditsch vil nå undersøke om kommunen kan greie seg med den samme opplysningstjenesten som folk flest benytter seg gratis av.

– Jeg er usikker på om Sandefjord kommune trenger en slik tjeneste, sier Gleditsch.

Ordføreren varsler at saken vil bli tema allerede i førstkommende formannskapsmøte.

Powered by Labrador CMS