Nyheter

- På grensen til streikebryteri

Bergen kommune vil tilby utendørs tilsyn av barn i barnehager som er stengt som følge av streiken. De streikende synes dette nærmer seg streikebryteri.

Publisert Sist oppdatert

- Vi synes ikke dette er særlig klokt av Bergen kommune. De beveger seg opp mot det vi vil kalle streikebryteri ved at de omorganiserer barnehagene der det pedagogiske personalet er i streik til et tilsynssted, sier leder for Utdanningsforbundets streikekomité i Bergen, Grete Myrland Ingebrigtsen til NTB.

Gratistilbud

Bergen kommune opplyser at kommunen vil organisere et korttids utendørs leke- og aktivitetstilbud i barnas ordinære barnehager hver dag fra klokken 10 til 14. Tilbudet gjelder fra mandag.

Rundt 1.000 barn går i barnehagene som er i streik.

- Tilsynet vil bli ivaretatt av assistenter og barne- og ungdomsarbeidere som har sin ordinære arbeidsplass i de samme barnehagene, sier informasjonsdirektør Robert Rastad i Bergen kommune.

Foreldrene skal ikke betale noe for tilsynet. Kommunen opplyser også at foreldre i Bergen som har barn i streikerammede barnehager vil få refusjon for streikedagene.

- Irritasjon

Ingebrigtsen forteller at de streikende har gjort sitt syn klart for kommunen, men byrådet har bestemt at de vil holde barnehager åpne.

- Det er veldig stor irritasjon blant våre medlemmer over at kommunen vil organisere et slikt tilbud der det pedagogiske personalet er i streik. Mange vil komme i en vanskelig situasjon, ikke minst de som skal være streikevakter utenfor porten i disse barnehagene, sier streikelederen.

Kommunen begrunner vedtaket blant annet med hensynet til dem som ikke er i streik i barnehagene. Ingebrigtsen avviser dette ved å si at det alltid er behov for vikarer i barnehagene. De som jobber i barnehager som er i streik kan hjelpe til andre steder, mener hun.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS