Nyheter
Rådmann går etter barnehagetabbe
Helge Thorsen (63) slutter som rådmann i Meland etter at kommunen har ubetalt 7 millioner kroner for mye i tilskudd til de private barnehagene.
– Dette er en trist og veldig alvorlig sak, sa ordfører Nils Marton Aadland (H) på en pressekonferanse tidligere i dag, fredag, ifølge avisa Strilen.
Her orienterte ordføreren om at de ni barnehagene i Meland i 2008 og 2009 har fått utbetalt til sammen 7 millioner kroner for mye i kommunalt tilskudd.
Rådmann Helge Thorsen tar ansvar for feilen og trekker seg som rådmann fra nyttår, etter samråd med ordføreren. Thorsen har vært rådmann i Meland i 35 år.
Feilen skyldes at kommunens saksbehandler misforsto regnearket som blir brukt til å finne ut hvor mye barnehagene skal ha i tilskudd. Foreldrebetalingen ble ikke blitt tatt med i beregningen, og dermed har kommunen betalt ut en sum tilsvarende foreldrebetalingen til de private barnehagene.
Det var saksbehandleren selv som oppdaget feilen i sommer.