Nyheter
– Planprosessen bremser samferdsel
Fylkesordførerne mener den omstendelige planprosessen rundt samferdselsprosjekter forsinker mange gode prosjekter.
KRISTIANSAND
I 2010 hadde fylkeskommunene solide overskudd – tilsynelatende. For pengene er allerede bevilget og venter bare på å bli til vei, når bare prosessen tillater det.
Men samferdselsprosessene er lange. Ofte tar det fem til ti år fra vedtak til gjennomføring. Fylkesordførerne mener at det skyldes unødvendig omstendelige planleggings- og vedtaksprosesser. Selv de mest ukompliserte prosjekter vil minst kreve om lag fem år før de kan realiseres – mens en gjennomsnittlig planprosess tar om lag ti år.
Fylkesordførerne, som i år holdt sitt årlige møte i Kristiansand, har samlet seg om en felles uttalelse til regjeringen. Der heter det blant annet:
«En kraftfull satsing på utbygging av infrastruktur på samferdselsområdet vil være det viktigste tiltaket for å sikre effektive bo- og arbeidsmarkedsregioner og et konkurransedyktig næringsliv over hele landet. En kraftig vekst i bevilgninger til drift og utbygging av kollektivtrafikk må også på plass for å kunne sikre at utviklingen skjer på en mest mulig miljøvennlig måte.»
Fylkesordførerkollegiet oppfordrer regjeringen til å:
• Sette av ekstra midler i statsbudsjettet for 2012 til å styrke fylkeskommunenes forutsetninger for å utvikle kollektivtilbudet.
• Fremme forslag i Nasjonal Transportplan (NTP) 2014–23 om en varig og troverdig mekanisme for drifts- og investeringstilskudd til samferdselsprosjekter (vei, bane og andre kollektivløsninger).
• Gi fylkestingene fullmakt til selv å fatte endelige vedtak om bompengefinansiering av fylkesveier.
• Forenkle pålagte planprosesser for utbygging av vei og bane.