Nyheter

Vil fortsatt ha ett Agder

Fylkesordførerne på Agder vil fortsatt slå seg sammen, men prosessen kan havarere. Spørsmålet om folkeavstemning kommer opp igjen i juni.

Publisert Sist oppdatert

Det har vært krisemøter i styringsgruppa for ett samlet Agder-fylke i dag, fredag. Agderposten melder at medlemmene i gruppa nå er enige om at de fortsatt ønsker ett samlet fylke.

Gruppa har tidligere fordelt arbeidsplassene hos fylkeskommunen og Fylkesmannen likt mellom Kristiansand og Arendal. Men sammenslåingen har vært nær å havarere fordi nærmest alle partiene i Aust-Agder på fylkesårsmøtene har vedtatt å legge saken ut for folkeavstemning.

Det ønsker ikke representantene fra Vest-Agder, med henvisning til at partiene i det fylket gikk til valg sist på ett Agder. De mener også at en folkeavstemning vil ta for lang tid, og gjøre det umulig å ha valg til nytt, samlet fylkesting neste år.

I dag har det altså vært nye samtaler for å få sammenslåingen på skinner igjen. Den foreløpige løsningen er at spørsmålet om folkeavstemning i øst nå skal behandles av fylkestinget i juni.

– Vi er enige, dersom vi slipper å vente veldig lenge på en folkeavstemning, sier fylkesordfører Thore Westermoen til Agderposten.

For å komplisere bildet ytterligere er nå Frp i Vest-Agder, som er det største opposisjonspartiet i fylket, mot fordelingen av arbeidsplasser mellom Kristiansand og Arendal.

Powered by Labrador CMS