Nyheter
Veiviseren
Regjeringen skal bruke 10 millioner kroner på å fortelle folk hvor de skal stemme. Er et kart virkelig alt som skal til for å få flere til valglokalene?
Valgdeltakelsen ved norske kommunevalg faller dramatisk. For fire år siden satt nesten halvparten av velgerne hjemme på valgdagen. Politikere, forskere og politiske kommentatorer har i mange år kappes om å uttrykke størst bekymring over utviklingen. Likevel nøler lovgiverne foreløpig med å gjøre radikale grep.
I forrige uke inviterte kommunalminister Åslaug Haga pressen til sitt kontor for å lansere departementets valgkampanje. Målsettingen med kampanjen er ifølge pressemeldingen å øke velgernes kunnskap om hvor, når og hvordan man stemmer ved høstens valg.
Spørsmålet er om dette er nok? Er det virkelig slik at hovedårsaken til den lave valgdeltakelsen er at velgerne ikke er klar over hvilken dag de skal stemme eller at de ikke finner veien til valglokalet? Neppe. Departementets kampanje fremstår dermed som mer av den samme medisinen som ikke har virket tidligere.
Årsaken til den lave valgdeltakelsen er sammensatt og krever ulike tiltak. Ett av stikkordene er trolig tilgjengelighet. Det er derfor gledelig at regjeringen har som mål at velgerne skal kunne stemme via sin egen PC ved kommunevalget om fire år. I dag blir ny teknologi tatt i bruk på stadig flere områder, også innenfor offentlig forvaltning. Spesielt de yngste velgerne vil ha liten forståelse for at de ikke kan benytte denne teknologien også når det gjelder valg. Dersom valgsystemet ikke raskt tilpasses disse forventningene, risikerer vi virkelig dramatiske fall i oppslutningen om valgene. Signalene fra regjeringen kommer derfor ikke et øyeblikk for tidlig.
Hovedgrunnen til at så mange ikke bryr seg om å påvirke sammensetningen av kommunestyret, er trolig likevel at lokalpolitikken ikke oppfattes som tilstrekkelig relevant for folks hverdag. Det kan verken kostbare informasjonskampanjer eller kreative teknologiske grep gjøre noe med. Målinger av nordmenns holdninger til ulike samfunnsspørsmål tyder på et betydelig politisk engasjement i mange viktige enkeltsaker. Likevel oppfattes ikke lokalvalget som viktig nok til å ofre en ettermiddag i valglokalet. Det bør være et alvorlig tankekors for lokalpolitikerne som i disse dager legger de siste planene for valgkampinnspurten.