Nyheter
Utvalgsleder fortsatt uten byggetillatelse
Terje Taraldset (Frp), leder av teknisk utvalg i Enebakk, mangler fortsatt byggetillatelse for to av tre tomannsboliger han har bygd i Oslo. Nå skal saken til politisk behandling.
Taraldset og hans byggefirma 3T ble politianmeldt av Oslo kommune, som mener boligene er ulovlig oppført. Anmeldelsen ble henlagt etter bevisets stilling.
Taraldset selv har hele tiden hevdet at han har bygd lovlig, og at det er kommunen som ikke har fulgt regelverket ved å overskride en treukers frist.
Informasjonssjef Dagny Gãrtner Hovik i plan- og bygningsetaten i Oslo er skuffet over politiets avgjørelse.
- Vi opplever at veldig mange lignende anmeldelser blir henlagt, og synes det er synd at ikke myndighetene slår ned på dette. Det oppfattes tydeligvis ikke grovt nok.
Får søke på nytt
Taraldset har nå fått mulighet til å søke om byggetillatelse i ettertid, slik at kommunen kan vurdere tiltaket. Han har fått byggetillatelse, samt midlertidig brukstillatelse, til den ene tomannsboligen. Bygningen er endret noe, slik at den ikke lenger bryter med reguleringsplanen for området.
For de to andre tomannsboligene er det gitt avslag på søknaden om byggetillatelse, fordi kommunen mener de er i strid med gjeldende reguleringsplan. Disse boligene kan derfor foreløpig ikke tas i bruk.
Oppgitt byggmester
Taraldset har søkt om dispensasjon fra reguleringsplanen for de to tomannsboligene. Plan- og bygningsetaten har avslått søknaden, og saken går derfor videre til politisk behandling i byutviklingskomiteen.
- I 2005 var jeg var på forhåndskonferanse hos kommunen og fikk da tilbakemelding om at de planlagte byggene var i tråd med reguleringsbestemmelsene. Samme år søkte jeg om såkalt enkelt tiltak, forklarer politikeren.
I ettertid endret bystyret beregningen for bebygd areal, strammet inn forståelsen av hva som kan regnes som ulovlige terrengendringer og reduserte takhøyden. Dermed var byggene plutselig ikke lenger i samsvar med gjeldende reguleringsplan.
Må kanskje rive
Taraldset anslår at han så langt har tapt 3 millioner kroner, og dersom han ikke får dispensasjon, må bygningene rives.
- Ville det ikke vært bedre å vente på kommunens svar på søknaden enn å begynne å bygge, selv om de gikk over fristen?
- I etterpåklokskapens lys kan du si det. Men hvis du var ute og kjørte i det du trodde var en 60-sone, ville du ikke da ventet med å kjøre i 80 til du så et skilt? Dersom jeg får et brev fra en offentlig myndighet med svarfrist, forventes det at jeg svarer innen fristen. Da må jeg kunne forvente det samme.