Nyheter

Tøffe tak etter Vest Tank-ulykken

800 personer skal helseundersøkes etter Vest Tank-ulykken i Gulen. For ordfører Trude Brosvik har det vært en lang kamp å komme dit etter at gifttankene eksploderte i mai 2007.

Publisert Sist oppdatert

Historien om Vest Tank-ulykken er ennå ikke avsluttet for ordfører Trude Brosvik og innbyggerne i Gulen kommune i Sogn og Fjordane. Men ordføreren fortjener å bli en av kandidatene til årets kommuneprofil for den innsatsen hun har gjort i oppfølgingen av denne kompliserte saken. Hun har fått kjeft og blitt kalt naiv for å ha trodd på opplysninger som statlige myndigheter har gitt henne. Men hun har jobbet iherdig for å komme til bunns i saken, og ikke minst for at innbyggerne skal føle trygghet for helsa si.

- Det har ikke vært en dag siden ulykken uten at jeg har jobbet med dette. Det har vært vanskelig å fronte media og gi korrekte opplysninger samtidig som man ikke skal spre usikkerhet. Jeg skal jo også ta vare på innbyggerne, sier Brosvik.

- Det brenner på kaia

Det hele begynte altså en vanlig hverdag, den 24. mai 2007.

- Jeg satt i bilen på vei til Førde og snakket med en jeg kjenner i Sløvåg. Plutselig hørte hun et voldsomt smell, og sprang til vinduet. «Det brenner på kaia. Her er det mange døde», sa hun til meg.

Trude Brosvik stoppet bilen og kontakten brannsjefen som igjen kontaktet Bergen brannvesen. Supplybåter som lå ved kai ved Mongstad som er rett på andre siden av fjorden, kom og hjalp til med slukningsarbeidet. Det jobber rundt 250 personer i Vest Tank, men bare sju har sitt daglige virke rundt tankene på kaia. En av de ansatte hadde vært på taket av tanken like før den eksploderte.

- Heldigvis var det ingen døde. Det var bare flaks, sier ordføreren.

Men det var etter ulykken problemene begynte. Vest Tank er en bedrift som lagret giftige rester etter vasking av Coker bensin som er et tredjegenerasjonsprodukt i raffineringsprosessen av råolje. Coker bensin inneholder mye svovel og miljøgifter, men ved å rense den og tilsette kjemikalier får man en lavkvalitetsbensin. Bensinen er ulovlig i Vesten men den blir solgt i Afrika. Bedriften selv påsto at de hadde lovlige og ufarlige produkter på tanken.

Det begynte å komme meldinger til kommunen om at folk ble syke. Symptomene var kvalme og oppkast, røde, såre øyne og generell uvelhet. Kommunelegen og ordføreren tok kontakt med bedriften som sa at det som var på tanken var helt ufarlig, men lukta fælt. Ordføreren var usikker på opplysningene, men måtte tro dem til det motsatte var bevist.

Ny sykdomstilfeller strømmet på, og kommunen kontaktet Folkehelseinstituttet for å få tatt prøver. To ganger slo de fast at dette ikke var helsefarlig, men de tok bare prøver av vann og natur i nærheten. SFT kom også sent på banen, og heller ikke her var det særlig hjelp å få.

- Det var vanskelig å vite hva man skulle tro, og kommunen har fått kritikk for at vi ikke kontaktet statlige myndigheter med en gang. Min lærdom i denne saken er i hvert fall at man alltid skal tenke «worst case», sier Trude Brosvik.

Selv mener hun at saken først løsnet da hun fikk miljøvernminister Erik Solheim til Gulen sommeren 2008.

- En liten kommune som vår kan ikke klare en så stor sak alene. Det burde være en automatikk i hvordan dette skal koordineres. Jeg måtte kontakte det mangehodede statlige trollet, og sørge for at de fulgte opp, sier Brosvik.

Mer oppfølging

Vest Tank er nå under etterforskning av Økokrim, men senest i forrige uke ble det kjent at Økokrim ikke har analysert de prøvene de tok for mange måneder siden. Det er altså de tidligere eierne av Vest Tank som blir etterforsket, for bedriften ble faktisk solgt dagen før eksplosjonen. Så for Brosvik er det stadig mer å følge opp.

Det Brosvik og kommunen har fått gjennomslag for, er en stor helseundersøkelse av 800 innbyggere i Masfjorden og Gulen. Det er Haukeland sykehus som skal gjøre jobben, og langtidseffektene skal også kartlegges.

- Jeg har fåtttilbakemelding om at folk er veldig glade for denne oppfølgingen. Mange er engstelige for senskader og for hvordan ungene skal klare seg, sier Brosvik.

Brosvik selv kan komme til å gå glipp av avslutningen av saken, for hun er foreslått som førstekandidat på KrFs liste i Sogn og Fjordane til stortingsvalget. Hun har god lyst på en stortingsplass etter ti år som ordfører i Gulen.

Men først skal det brukes tid på omdømmebygging.

- Vi har fått 15 millioner av staten i omdømmemidler. 10 millioner skal vi sette i et næringsfond for næringslivet i Gulen har lidd under den negative fokuseringen denne ulykken har skapt. 5 millioner skal vi bruke på lagbygging og kursing av medarbeiderne. I tillegg til ulykken har vi vært ROBEK-kommune i fem år. Så vi behøver litt positivt fokus, sier Brosvik.

Powered by Labrador CMS