Nyheter
Mor Sunndal skaper trygghet
Som ordfører sørget Tove-Lise Torve (Ap) for at innbyggerne snart kan kjøre trygt i tunnel forbi den rasfarlig Oppdølsstranda. Som fersk justispolitiker på Stortinget skal hun jobbe for trygghet for alle.
Tove-Lise Torve vil ikke selv ta æren for at tunnelen forbi Oppdølsstranda rykket lynraskt fram i samferdselskøen. Hun snakker om alle «vi» som har jobbet for dette – og aller helst om det fantastiske samholdet og solidariteten i industrisamfunnet Sunndal.
Få er likevel i tvil om at ordførerens håndtering av rasulykken 24. august i fjor, der én person ble hardt skadet, og den intensiverte tunnelkampen etterpå, har vært avgjørende.
Først sto hun fram som rolig, trygg ordfører og sørget for at folk fikk de tjenestene de trengte. Dernest var hun kjapt på telefonen med statsminister Jens Stoltenberg.
Hun jobbet mot nabokommunene, som også er avhengige av den rasfarlige veien. Hun allierte seg med bekymrede foreldre som sender skolebarna på den farlige veien hver dag. Og hun lobbet fylkestinget i Møre og Romsdal. For selv om Oppdølsstranda regnes som én av de tre farligste veistrekningene i landet – rasfarlig året rundt – hadde fylkeskommunen prioritert tunnel her på tredjeplass, bak to samferdselsprosjekter på Sunnmøre.
Budsjettseier i høst
Arbeidet ble kronet med seier i neste års statsbudsjett. Her ligger 40 millioner kroner til tunnelen, som skal stå ferdig på senhøsten 2013.
– Det var helt naturlig for meg å stå på for innbyggerne, selv om dette har tatt mye tid, sier Torve.
I mars fikk ordføreren og Sunndal-samfunnet en ny, stor utfordring: Hydros aluminiumsverk, det største i Europa, stengte én av hallene, og 160 personer ble uten arbeid. Dette ble løst ved at fagforeningene og ledelsen i Hydro ble enige om at alle de 900 ansatte skal ha rullerende permisjoner, slik at ingen er helt ledige. En solidarisk løsning i Sunndal-samfunnets ånd, ifølge ordføreren.
Men ordfører er hun ikke mye lenger, for i neste uke overtar Aps gruppeleder ordførerklubba. I et historisk godt valg for Ap i Sunndal – 57,2 prosent – seilte tredjekandidat Torve inn på Stortinget.
En ting det blir sårt å forlate, forteller den avtroppende ordføreren, er et utviklingsprosjekt som skal skape nye arbeidsplasser og ny næring i Sunndal. Som ensidig industristed er kommunen sårbar og trenger flere bein å stå, selv om den har andre oppegående næringer – innen akvakultur, reiseliv og byggevirksomhet.
På bloggen sin forteller Torve at de politiske hjertesakene hennes er barn og unges oppvekstvilkår og industrien og næringslivets rammevilkår. Da var det vel en nedtur å bli plassert i Stortingets justiskomité?
– Slett ikke! Jeg hadde ønsket å jobbe i næringskomiteen, energi- og miljøkomiteen eller helse- og omsorgskomiteen. Det har vel med trygghet å gjøre, at det er der jeg har kompetanse. Men etter å ha tenkt meg om et øyeblikk, så jeg at dette er kjempespennende. Jeg er spesielt opptatt av kriminalomsorgen, at vi må hjelpe dem som har sonet straffen tilbake til samfunnet. Jeg er kjøle opptatt av dette nå!
Brenner for mye
Justispolitikk handler om trygghet, det også, fant den ferske stortingsrepresentanten fort ut. Samtidig brenner hun for «kjøle» mye annet også.
– Selv om jeg sitter i justiskomiteen, kommer jeg til å jobbe tungt med energipolitikk og samhandlingsreformen. Og jeg skal være et ombud for folk i Møre og Romsdal i saker som er viktige for dem.
Mens mor bor på hybel i Oslo, steller mannen Svein –ungdomskjæresten hun har vært gift med i 30 år – hjemme. Der har hun også to tenåringssønner, mens den tredje avtjener verneplikten i Rena leir.
– Jeg hadde aldri tenkt å bli politiker, forteller Torve, som er utdannet sykepleier og jobbet i hjemmesykepleien fram til 2003.
– Men livet mitt har vært som å leve ved en elv. Der skjer det mye spennende, og det bor mange hyggelige folk der. Men av og til flyter en fjøl forbi, en sjanse byr seg, og en stemme inni meg sier hopp. Når anledningen har bydd seg, har jeg tatt den. Jeg er ikke redd for å ta utfordringer.
Tove-Lise Torve vant fram med sin store sak: 40 millioner kroner er nå på plass i statsbudsjettet for neste år. Pengen skal gå til tunnel forbi Oppdølsstranda. Foto: Ole P. Pedersen