Nyheter

Får i pose og sekk

To partiledere i nye posisjoner styrker kommunenes stilling i den nye regjeringen. Og Kleppa kan sørge for fylkenes nye veier.

Publisert Sist oppdatert

KOMMENTAR: Senterpartiet og SV topper laget for sine hjertesaker. Det kan trenges når finansministerveteranen Sigbjørn Johnsen skal skru igjen oljepengekranen de neste årene.

Kommunesektoren må bli budsjettvinnere hvis de ambisiøse velferdsløftene i Soria Moria II skal gjennomføres. Men pengesekken vil bli mindre.

Med partilederne Liv Signe Navarsete som kommunalminister og Kristin Halvorsen som kunnskapsminister stiller kommunene, og de kommunale oppgavene barnehager og skoler, først i køen når knappere ressurser skal fordeles i årene som kommer.

SV-lederen vil bruke alt hun har lært som finansminister. Begge partilederne kan slåss for sine saker i regjeringens underutvalg – og må få flere viktige seire de kan flagge.

Så vil nok kommunestrukturen om mulig ligge enda mer fast med Navarsete, og den statlig styringen med skolen kan bli enda sterkere med Halvorsen.   

Kommunal Rapport skrev rett etter valget at Sp-lederen “vurderte seriøst” å overta som kommunalminister. Hun ønsket å profilere seg bredere som Sp-leder. Vi mente vurderingen virket fornuftig, og at et skifte var sannsynlig.

Den siste uka har signalene fra Sp vært ingen endring, og derfor kom det overraskende at Navarsete og Kleppa likevel byttet departement.

Når Kristin Halvorsen overtar Kunnskapsdepartementet, handler det enda mer om at partilederen må bruke sin tid og tyngde på et av partiets kjerneområder. Nå skal det bli tydelig at “ungene våre” er en større verdi for Norge enn oljefondet. Slik skal SV gjenvinne velgere partiet tapte i lokalvalget i 2011.     

Arbeiderpartiet vant valget på å ha statsministeren. Nå innkasserer de alle de tyngste statsrådpostene. Resultatet er en kraftig maktforskyvning i regjeringen. Det som var et felles rødgrønt prosjekt framstår nå mer som Ap med støttepartier.

Utad blir Sigbjørn Johnsen regjeringens nye, folkelige Bjarne Håkon Hanssen. Innad i regjeringen er faren likevel stor for en Ap-finansminister vil øke konfliktnivået. I en tid med strammere budsjetter må han oftere si nei når SV og Sp maser om mer penger.   

I tillegg til Kleppa i sekken, får kommunesektoren helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen. Hun har bakgrunn som byråd i Bergen og fra KS-styret, og skal nå gjennomføre samhandlingsreformen. 

Powered by Labrador CMS