Nyheter

Vil ha frukt og sunn mat, men ikke nynorsk

Kunnskapsminister Kristin Halvorsen (SV) fikk klar beskjed om hva norske ungdommer mener er galt med skolen da hun fikk besøk av 16 elever tirsdag.

Publisert Sist oppdatert

– Det er bred enighet om at undervisningen i nynorsk er for kjedelig. Det må vi gjøre noe med. En annen ting er at ungdom sier de vil ha frukt, grønt og tilbud om sunn mat på skolen. Det er litt morsomt at dere sier dette selv, for det er jeg blitt litt ertet for av de andre på Stortinget, sa en tydelig engasjert kunnskapsminister da hun oppsummerte møtet tirsdag ettermiddag.

Også elevene syntes det var fornuftig av kunnskapsministeren å snakke med elevene.

«Kristins time»

Det første møtet i en serie på i alt fire, kalt Kristins time, skjedde på statsrådens kontor i regjeringskvartalet i Oslo tirsdag ettermiddag. Formålet med møtene med ungdommene er at kunnskapsministeren vil ha innspill direkte fra elever fra hele landet før hun setter i gang arbeidet med en egen stortingsmelding om utfordringene i ungdomsskolen i Norge.

– Det er fint at vi blir spurt og hørt og tatt med på råd i stedet for alle voksne som ikke vet hvordan det er på ungdomsskolen. Vi er på skolen nesten hver dag og vet hvordan det er, sier Henrik Vangstad Syverud fra Nittedal.

Og de 16 elevene fra kommuner på Østlandet som var første gruppe, var ikke sjenerte eller tilbakeholdne da de fikk møte ministeren i enerom.

En mer praktisk tilnærming til flere fag, flere valgfag, mer gym og oppfordringer om å legge bedre merke til den enkelte elev var blant de mange forslagene som ungdommene lanserte. Dessuten mente mange at kommunene på nytt bør gi tilskudd til turer, slik det var mulig å søke om før.

– Viktig å høre

– Jeg tror vi blir hørt. Det er veldig viktig at politikerne hører på oss som er brukerne av ungdomsskolen. Vi er der og vi kjenner den best i praksis, sier Kamilla Reinli fra Løken ungdomsskole i Askim til NTB.

Kristin Halvorsen var også tydelig fornøyd med flere av innspillene. Ønsket om frukt og sunn mat på skolen, kjente SV-krav, var også høyt på listen over hva elevene selv kunne tenke seg.

– Også elevene merker at det er store ulikheter mellom hvem som for eksempel har fått frokost hjemme før de kommer på skolen. Dersom det blir tilbud om mat blir det ofte roligere i klassen, sa Halvorsen.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS