Nyheter

Ingen godkjente dagmammaer

På Haugalandet og i Sunnhordland er det ingen godkjente dagmammaer. Nå starter jakten på dem som holder mål.

Helse- og omsorgsdepartementet har tidligere bedt alle landets kommuner sørge for at dagmammaer er godkjent etter forskrift om miljørettet helsevern. Men instruksen fra i fjor høst er ikke fulgt opp av kommunene.

På Haugalandet og i Sunnhordland er det ingen godkjente dagmammaer, viser en kartlegging som Barneombudet har gjennomført.

- Vi har flere skrekkhistorier om dagmammaer som ikke tar godt nok vare på barna, men de fleste gjør likevel en god jobb, sier Knut Haanes, nestleder i Barneombudet, til Haugesunds Avis.

Barneombudet krever større oppfølging av dagmammarollen slik at de som er flinke, får den anerkjennelsen de fortjener.

Sonja Bjørknes, rådgiver i Haugaland miljøretta helsevern (HMH), driver tilsyn med barnehagepassordninger i åtte kommuner. Hun mener problemet er at for få kjenner til kravet om godkjenning av dagmammaer, og at det ikke er noen sammenheng mellom registrering hos Skatteetaten og godkjenning hos helsemyndighetene.

- En dagmamma som jobber lovlig, trenger ikke å være helsegodkjent, mens en dagmamma som jobber svart faktisk kan være det.

Bjørknes bruker mye tid på å informere dagmammaer og foreldre om forskrifter: Alle dagmammaer som mot betaling passer flere enn tre barn minst ti timer i uken, skal ha registrert og fått godkjent virksomheten av kommunen. Godkjenningen skal foreligge før dagmammaen begynner å passe barna.

Powered by Labrador CMS