Nyheter

(Ill.foto: Colourbox.com)
(Ill.foto: Colourbox.com)

Barnevernsbarn går ikke på skolen

Hvert fjerde barn i barneverninstitusjon går ikke på skolen.

Publisert Sist oppdatert

Opplæringsloven gir barn både rett og plikt til å gå på skole, men hvert fjerde barn i barneverninstitusjon gjør ikke det, melder Aftenposten.

En undersøkelse som Bufetat  presenterte i sommer, viser at bare 58 prosent av barnevernsbarn i institusjon, går på skolen hver dag. 24 prosent går ikke på skolen i det hele tatt, og 25 prosent av barna mener i ulik grad at de voksne ikke oppmuntrer dem til å gå på skolen.

Stortingsrepresentant Linda Helleland (H) i familie- og kulturkomiteen, mener staten ikke gjør nok for å ta vare på barna, og at barneministeren må sørge for at de får et skoletilbud.

– En stor del av de aller svakeste får ikke den utdannelsen loven sier at de skal ha. Når vi vet hvor viktig skolegang er for folks mulighet til å klare seg videre i livet, er det rett og slett uakseptabelt at barnevernet ikke gjør mer for de skoleløse barnevernsbarna, sier hun til Aftenposten. Hun påpeker også at en del av barna ikke vil fungere i en vanlig klasse, og trenger tilrettelagt undervisning.

Høyre foreslår i sitt alternative statsbudsjett 30 millioner kroner til å stimulere barnevernsbarn i institusjon til å gå på skolen, eller til arbeidstrening.

Statssekretær Henriette Westhrin i Barne-, likestillings- og integreringsdepartementet opplyser at det ikke vil komme ekstra midler fra regjeringen til dette formålet neste år.

Powered by Labrador CMS