Nyheter

Umyndige kan tape tusener på ny lov

En ny lov krever at kommuner som forvalter pengene til umyndige, må sette pengene i banken. Fram til nå har mange investert i aksjer og obligasjoner for å få bedre avkastning, men nå blir dette ikke lenger mulig.

Publisert Sist oppdatert

Dermed vil brukerne få dårligere avkastning og tape økonomisk på måten pengene blir forvaltet, skriver Vårt Land.

Rundt 50.000 mennesker i Norge er av ulike grunner umyndige og får ikke ha ansvar for egen økonomi. Nå jobber Justisdepartementet med å flytte vergeordningen fra kommunene til fylkeskommunene for å styrke rettssikkerheten og effektivisere forvaltningen.

Sju av ti kommuner har valgt å investere i rentepapirer og obligasjoner for å gi brukerne en bedre avkastningen enn det et vanlig bankinnskudd gjør, men den nye vergemålsloven krever at pengene skal settes i banken, noe som historisk sett har gitt lavere avkastning.

Reformen er foreslått gjennomført fra 1. januar 2013.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS