drivstoff
Ordføreropprop i dieselprotest er levert til Stortinget
107 ordførere har skrevet under på oppropet som fredag ble levert til Stortingets parlamentariske ledere.
Initiativtaker og ordfører på Osterøy, Lars Fjeldstad (Sp), bekrefter at oppropet er levert til Nationen og Nettavisen.
– Vi mener Stortinget må gjeninnføre avgiftskuttet på bensin og diesel, sier Fjeldstad til Nettavisen.
I oppropet peker ordførerne på drivstoffprisene som steg umiddelbart etter at avgiftskuttene ble fjernet 1. september.
– For svært mange er bilen ikke et valg, men en forutsetning for å komme seg til arbeid, levere barn i barnehagen og delta i fritidsaktiviteter, heter det i brevet som er skrevet av Fjeldstad på vegne av alle ordførerne.
– Skal vi opprettholde bosetning, verdiskaping og aktivitet i hele landet, må folk og bedrifter ha forutsigbare og bærekraftige rammevilkår.
107 ordførere har signert oppropet som krever at avgiftskuttet blir gjeninnført.
Slik fordeler ordførernes partitilhørighet seg:
* Senterpartiet: 76
* Fremskrittspartiet: 12
* Kristelig Folkeparti: 7
* Høyre: 5
* Rødt: 1
* Arbeiderpartiet: 1
* Lokal liste: 5 (lokal liste er en fellesbetegnelse for en politisk gruppering eller et parti som bare stiller til valg i én eller et begrenset antall kommuner)
(©NTB)