Nyheter

Fortsetter som fylkesrådsleder i Nordland
Ap, SV og KrF danner nytt fylkesråd i Nordland. Odd Eriksen fortsetter dermed som fylkesrådsleder, takket være støtte fra Rødt.
Dette ble klart på en pressekonferanse i fylkeskommunen fredag ettermiddag.
Etter at Venstre tidligere brøt forhandlingene med Ap, var det en stund mulighet for at fylket kunne komme under borgerlig styre. Men KrF fortsetter i flertallsallianse med venstresiden, framfor å gå over til borgerlig side.
Rødt utgjør en del av grunnlaget i fylkestinget for det nye fylkesrådet, men er ikke med i selve rådet. Der får Ap tre fylkesråder, KrF og SV en hver. Ap får også fylkesordføreren, mens KrF får fylkesvaraordføreren, går det fram av pressemeldingen fra fylkeskommunen.
– Vi har vært fornøyde med arbeidet som har vært gjort både i fylkesrådet og på fylkestinget. Vårt samarbeid er basert både på åpenhet og tillit. Dialogene har vært ført i en god tone, og jeg synes vi har kommet fram til et godt resultat i dag, sier KrFs Egil Hitland til Avisa Nordland.