Nyheter
Presser regjeringen på kollektivløft
Alle partier, unntatt Frp, lovte et kraftig løft for kollektivtransport på sine landsmøter. Nå legger KS press på regjeringen i valgkampen.
Det var lite igjen av regjeringspartienes løfter om et kollektivløft i kommuneproposisjonen for 2012. Nå legger KS et press på regjeringen gjennom valgkampen for likevel å få det inn i statsbudsjettet for neste år.
– En styrking av rammene for drift av kollektivtrafikk må komme på plass allerede i statsbudsjettene for 2012 og 2013, og følges opp av et markant kollektivløft når ny Nasjonal transportplan presenteres i 2013, krever KS` landsstyre i en uttalelse.
Mer penger
En ny modell for langsiktig statlig medfinansiering av kollektivtransport, og andre samferdselsprosjekter, må komme i ny Nasjonal transportplan for perioden 2014-23, krever KS.
På et seminar sist uke fikk KS støtte av sjeføkonom Øystein Dørum i DnB NOR Markets.
– Min påstand er at flerårighet er smart. Løsningen er statsgarantert prosjektfinansiering, sa han.
Dørum mener det er irrasjonelt at store, flerårige investeringsprosjekter i kollektivtransport eller vei skal være avhengig av Stortingets velvilje fra år til år.
– Slike prosjekter kan finansieres ved at staten går inn med en garanti, og at prosjektet finansierer seg selv i markedet. Eller staten kan garantere en finansieringsramme over statsbudsjettet de neste fem–ti årene, sier Dørum til Kommunal Rapport.
Han mener «nasjonale veikryss» er rikspolitikk, og at staten derfor bør tyngre inn i samferdselsinvesteringer i de store byene. Men da må også lokalpolitikerne leve med at de fratas en del av planansvaret, mener Dørum, og peker på Fornebubanen som et eksempel.
– Der skulle det vært et rekkefølgekrav fra nasjonale myndigheter: Det settes ikke en spade i jorda før banen er på plass. Nå skaper privatbiler kaos når det er Melodi Grand Prix eller AC/DC-konsert på Telenor Arena.
Mindre byråkrati
Fornebubanen er ett av prosjektene i Oslo og Akershus som ennå ikke har noen finansiering på plass. Den vil koste om lag 5 milliarder kroner.
Fylkesordfører Nils Aage Jegstad (H) i Akershus mener mer statlige penger er avgjørende, men skal prosjektene komme raskt i gang, må det bli mindre statlig styring.
– Vi trenger et nytt statlig finansieringssystem til å finansiere samferdselsprosjekter. Det må være målrettet mot de store byområdene. Fylkeskommunene kan fremme konkrete prosjekter, og staten kan gi et investeringstilskudd på 50–70 prosent, sier Jegstad, og viser til lignende ordninger i andre land.
Investeringer i kollektivtransport i Oslo og Akershus gjør at buss, trikk og bane nå tar markedsandeler fra biltransport. Men ennå er behovet enormt, og planlagte prosjekter tar altfor lang tid.
– Det kan ta 10–15 år å få et samferdselsprosjekt gjennom plansystemet. Derfor blir 600 millioner kroner av de 2 milliardene som er satt av i Oslopakke 3, overført til året etter. Systemet må forenkles kraftig, slik at planprosessen tar toppen et par år, mener Jegstad.
Han får støtte fra KS` landsstyre.
– Dagens planleggingssystem er altfor omfattende og byråkratisk, fastslår landsstyret, og etterlyser konkrete statlige initiativ for å bidra til raskere realisering av viktige samferdselsprosjekter.
KS vil forenkle dagens system med konseptvalgutredning (KVU), kvalitetssikring 1 og 2 (KS1 og KS2).
Det er nå det er penger
Det haster med å investere i samferdsel, påpekte de to sjeføkonomenepå seminaret, Dørum og Per Richard Johansen i KS. Det er nå staten har penger, før velferdsutfordringene tar over, og oljeinntektene begynner å falle.
– Det offentlige har økonomisk handlefrihet de kommende årene. Den må brukes til å øke framtidig inntjening, inkludert investeringer i samferdsel, sa Johansen.
– Med antatt økt oljepris øker statens økonomiske handlingsrom med 15 milliarder kroner fram til 2020, sa Dørum.