Nyheter

- Småkommuner best på næringsutvikling

KONGSBERG: De minste kommunene er flinkere i næringsutvikling enn de store, ifølge kommunalminister Erna Solberg.

Solberg deltok på NHOs Småtinget på Kongsberg torsdag, der tema var kommunenes næringspolitikk. Statsråden viste blant annet til en studie utført av Nord-Trøndelagforskning, som viser at det er i de små kommunene den største andelen av unge voksne starter egen bedrift.

- Den generelle tilstanden er at småkommunene med mangel på arbeidsplasser er de flinkeste. Men kommunene er ikke så flinke til å se på kvaliteten på egne beslutninger. Det er ikke næringsfondene som er det viktigste, men arealbruk og reguleringsplaner og at saksbehandlingen skjer raskt, sier Solberg til Kommunal Rapport.

I sitt foredrag for Småtinget understreket Solberg at kommunene har et ansvar for å være med og lage den verdiskapningen som igjen skal finansiere velferden i Norge.

- Nå har vi hver dag tv-debatter der milliarder brukes opp. Noe av det vesentligste som mangler i offentlig politisk debatt er hvordan vi skal skape verdiene, sa Solberg til applaus fra næringslivsledere fra hele landet.

- Bra i Gjesdal

Eilif Bjerk, som leder en mellomstor bedrift i Rogaland, trakk fram Gjesdal kommune som et godt eksempel til etterfølgelse. Takket være rimelige tomter og positiv innstilling fra kommunen, flyttet Bjerk bedriften sin fra Sandnes til Gjesdal for åtte år siden.

- Helt siden vi flyttet har ordføreren kommet innom oss et par ganger i året for en kaffetår og en prat. Det gjør noe med deg som bedriftsleder når ordføreren stikker bortom slik. Hele lokalsamfunnet er positivt innstilt, sier Bjerk.

Men det var også kritikk til kommunene. NHOs president Jens Ulltveit-Moe tegnet en karikatur av ordføreren som en mann med beina på bordet og innrammet bilde av seg selv på veggen.

- Det er en sutrekultur i kommunene som hindrer konkurranse og fornyelse. Politikerne må engasjere seg mer i det lokale næringslivet, og vi i næringslivet må mer aktivt inn i politikken, sa Ulltveit-Moe.

- Raske endringer

Erik Holmelin fra konsulentfirmaet Agenda peker på at det skjer raske endringer fra et tradisjonelt industrisamfunn til et moderne kompetansesamfunn i områdene rundt storbyene. I disse områdene må kommunene legge til rette for boligutvikling, ettersom næringsetableringen følger som en konsekvens av at folk med høy utdanning flytter ut av byene.

Han trekker fram Hammerfest som et område hvor kommunen kan bruke næringsetablering som et positivt tiltak for å skape liv i kommunen.

- Etableringen av Snøhvit-utbyggingen endrer ikke så radikalt samfunnet i seg selv. Men utbyggingen har skapt en optimisme der alt er lov. Det er gull verdt for Hammerfest, sier Holmelin.

Skrevet av: Ole P. Pedersen