Nyheter
Jølster sier ja til kraftutbygging i nasjonalpark
Utbygging av Jølstravassdraget, som grenser til Jostedalsbreen nasjonalpark, er én av de verste vannkraftsakene, mener Naturvernforbundet.
- Bedre med vannkraft enn gasskraft, sier ordfører Gerd Dvergsdal (Sp) i Jølster.
- Saken er ikke kontroversiell her i kommunen. Under folkemøtet om saken ble det ikke reist alvorlige innvendinger mot at vassdraget skal bygges ut, sier hun.
Dvergsdal mener utbyggingen vil gi lite synlige inngrep i naturen.
- Utbyggingene i dag gir mindre sår i naturen enn tidligere. Men det er klart at noe av utbyggingen og neddemmingen av vannet vil synes fra breen. Det er likevel akseptabelt, mener hun.
Ordføreren legger ikke skjul på at det er utelukkende økonomiske grunner til at kommunen er for utbygging. Jølster eier 10 prosent i Sunnfjord Energi, som står bak planene.
- Vi trenger pengene fra kraften. Selv om utbyggingen er beregnet å koste 500 millioner kroner, vil kommunen få store inntekter fra konsesjonsavgiften og skatteinntekter. Vi har ikke regnet ut hvor mye, men det vil gi mye penger til kommunen, sier hun.
Kraftmangel
Dvergsdal mener også kraftmangelen i fylket tilsier utbygging.
- Satt på spissen er det bedre med vannkraftutbygging enn gasskraft, selv om Jølstravassdraget alene selvsagt ikke kan sammenlignes med dimensjonene det er over et gasskraftverk, sier hun.
Utbyggingen vil gi en årsproduksjon på 245 GWh. Det tilsvarer drøyt halvparten av Alta-utbyggingen.
Saken skal nå konsekvensutredes. Konsekvensen for fiskebestanden i Kjøsnesfjorden blir det viktigste og kritiske punktet, ifølge Dvergsdal.
- Kommunen er avventende inntil alle konsekvenser er belyst. Noe annet ville være uansvarlig, sier hun.
Naturvernforbundets nestleder, Erik Solheim, mener utbyggingen er helt uhørt.
- Det er ikke mulig å gjennomføre utbyggingen uten negative konsekvenser for Jostedalsbreen nasjonalpark, sier han til bladet Natur og Miljø Bulletin.