Kommunebarometeret 2019 - tabell for kostnadsnivå

Her finner du oversikten over plasseringen til de enkelte kommunene innen sektoren kostnadsnivå i Kommunebarometeret 2019.

Tabellen viser hvilken plassering kommunen fikk det enkelte år. Årstallet refererer til året Kommunebarometeret ble publisert. Dataene som ligger til grunn er i hovedsak, men ikke bare, fra det foregående året. Over tid har barometeret utviklet seg. Plasseringene er derfor ikke nødvendigvis direkte sammenliknbare fra år til år. Sektoren kostnadsnivå har en vekt på 5 % i barometeret.

Kostnadsnivået er beregnet slik for hver sektor: Netto driftsutgifter / antall innbyggere 1. januar / kostnadsnøkkelen for sektoren for 2018. Kildene er Statistisk sentralbyrå og KS. Ved å korrigere for kostnadsnøkkelen blir teoretisk sett ulikheter i geografi, demografi og annet tatt høyde for.

Abonnenter på analysene i Kommunebarometeret finner mer innhold på kommunebarometeret.no (egen innlogging).

KnrKommuneFylkeKB 2017KB 2018KB 2019
101HaldenØstfold371042
104MossØstfold291760
105SarpsborgØstfold11611239
106FredrikstadØstfold14414364
111HvalerØstfold356316271
118AremarkØstfold359304183
119MarkerØstfold18597
121RømskogØstfold334276134
122TrøgstadØstfold733772
123SpydebergØstfold31237137
124AskimØstfold554026
125EidsbergØstfold442352
127SkiptvetØstfold243263139
128RakkestadØstfold1357670
135RådeØstfold138154108
136RyggeØstfold119254146
137VålerØstfold189239131
138HobølØstfold4313140
211VestbyAkershus og Oslo9682136
213SkiAkershus og Oslo10712836
214ÅsAkershus og Oslo564538
215FrognAkershus og Oslo109151147
216NesoddenAkershus og Oslo4516589
217OppegårdAkershus og Oslo12914961
219BærumAkershus og Oslo1599341
220AskerAkershus og Oslo17723890
221Aurskog-HølandAkershus og Oslo5263
226SørumAkershus og Oslo8615850
227FetAkershus og Oslo618792
228RælingenAkershus og Oslo12211410
229EnebakkAkershus og Oslo7644
230LørenskogAkershus og Oslo281237
231SkedsmoAkershus og Oslo222824
233NittedalAkershus og Oslo817788
234GjerdrumAkershus og Oslo573414
235UllensakerAkershus og Oslo365453
236NesAkershus og Oslo9215046
237EidsvollAkershus og Oslo62022
238NannestadAkershus og Oslo2121
239HurdalAkershus og Oslo10670101
301OsloAkershus og Oslo216245227
402KongsvingerHedmark193893
403HamarHedmark14890177
412RingsakerHedmark10360220
415LøtenHedmark66118195
417StangeHedmark38108224
418Nord-OdalHedmark240242301
419Sør-OdalHedmark8449239
420EidskogHedmark90113259
423GrueHedmark309279107
425ÅsnesHedmark2613113
426VålerHedmark252259353
427ElverumHedmark827879
428TrysilHedmark269321291
429ÅmotHedmark12164105
430Stor-ElvdalHedmark199209244
432RendalenHedmark176195185
434EngerdalHedmark18594242
436TolgaHedmark11066314
437TynsetHedmark262120229
438AlvdalHedmark2529117
439FolldalHedmark19225182
441OsHedmark22699255
501LillehammerOppland7768114
502GjøvikOppland795087
511DovreOppland305267362
512LesjaOppland188145217
513SkjåkOppland407407382
514LomOppland339356234
515VågåOppland293294159
516Nord-FronOppland337320269
517SelOppland178117206
519Sør-FronOppland348355284
520RingebuOppland104224190
521ØyerOppland347332336
522GausdalOppland333306267
528Østre TotenOppland224231303
529Vestre TotenOppland174102265
532JevnakerOppland4243174
533LunnerOppland12483116
534GranOppland1494491
536Søndre LandOppland85152352
538Nordre LandOppland245180213
540Sør-AurdalOppland181109223
541EtnedalOppland284336302
542Nord-AurdalOppland213261194
543Vestre SlidreOppland314258142
544Øystre SlidreOppland291333347
545VangOppland398417401
602DrammenBuskerud9923
604KongsbergBuskerud232236144
605RingerikeBuskerud685934
612HoleBuskerud9511071
615FlåBuskerud285252317
616NesBuskerud350329384
617GolBuskerud11473218
618HemsedalBuskerud208174247
619ÅlBuskerud306331299
620HolBuskerud405413395
621SigdalBuskerud25512562
622KrødsheradBuskerud183155256
623ModumBuskerud182185155
624Øvre EikerBuskerud10715
625Nedre EikerBuskerud14429
626LierBuskerud8310535
627RøykenBuskerud1214148
628HurumBuskerud3247106
631FlesbergBuskerud307161202
632RollagBuskerud388397397
633Nore og UvdalBuskerud385392366
701HortenVestfold412594
704TønsbergVestfold93137102
710SandefjordVestfold3225
711SvelvikVestfold1311115
712LarvikVestfold
713SandeVestfold9410654
715HolmestrandVestfold
716ReVestfold200229149
729FærderVestfold
805PorsgrunnTelemark19518798
806SkienTelemark588457
807NotoddenTelemark151201221
811SiljanTelemark210247346
814BambleTelemark289300214
815KragerøTelemark221295316
817DrangedalTelemark171190238
819NomeTelemark231142248
821Telemark223146121
822SauheradTelemark207296293
826TinnTelemark416408374
827HjartdalTelemark373373405
828SeljordTelemark259286278
829KviteseidTelemark196132145
830NissedalTelemark413411398
831FyresdalTelemark378401337
833TokkeTelemark418412399
834VinjeTelemark419424408
901RisørAust-Agder127157187
904GrimstadAust-Agder16446127
906ArendalAust-Agder20182118
911GjerstadAust-Agder360283295
912VegårsheiAust-Agder25428731
914TvedestrandAust-Agder133116123
919FrolandAust-Agder11319733
926LillesandAust-Agder11311184
928BirkenesAust-Agder225144167
929ÅmliAust-Agder214271306
935IvelandAust-Agder296226333
937Evje og HornnesAust-Agder8012468
938ByglandAust-Agder374393343
940ValleAust-Agder399419407
941BykleAust-Agder424425411
1001KristiansandVest-Agder233177
1002MandalVest-Agder10810059
1003FarsundVest-Agder219234112
1004FlekkefjordVest-Agder249246205
1014VenneslaVest-Agder173122176
1017SongdalenVest-Agder4680219
1018SøgneVest-Agder17212203
1021MarnardalVest-Agder364385368
1026ÅseralVest-Agder408403381
1027AudnedalVest-Agder246221170
1029LindesnesVest-Agder168285216
1032LyngdalVest-Agder6426596
1034HægebostadVest-Agder304282375
1037KvinesdalVest-Agder352322196
1046SirdalVest-Agder425426412
1101EigersundRogaland235225290
1102SandnesRogaland593317
1103StavangerRogaland212227133
1106HaugesundRogaland8910786
1111SokndalRogaland271164110
1112LundRogaland316289241
1114BjerkreimRogaland295193172
1119Rogaland81532
1120KleppRogaland1289655
1121TimeRogaland15616658
1122GjesdalRogaland5212930
1124SolaRogaland1849574
1127RandabergRogaland247248254
1129ForsandRogaland414415394
1130StrandRogaland4961152
1133HjelmelandRogaland391372383
1134SuldalRogaland423422396
1135SaudaRogaland392359296
1141FinnøyRogaland338377338
1142RennesøyRogaland1526168
1144KvitsøyRogaland248141191
1145BoknRogaland312371313
1146TysværRogaland315346179
1149KarmøyRogaland15816056
1151UtsiraRogaland335302230
1160VindafjordRogaland234148188
1201BergenHordaland162153128
1211EtneHordaland261200232
1216SveioHordaland1535240
1219BømloHordaland278262180
1221StordHordaland17516749
1222FitjarHordaland346342104
1223TysnesHordaland18698261
1224KvinnheradHordaland357299260
1227JondalHordaland253214268
1228OddaHordaland403386369
1231UllensvangHordaland382391409
1232EidfjordHordaland420420400
1233UlvikHordaland311365391
1234GranvinHordaland229233350
1235VossHordaland198189201
1238KvamHordaland283215287
1241FusaHordaland24226647
1242SamnangerHordaland325260288
1243OsHordaland118818
1244AustevollHordaland105133211
1245SundHordaland3016141
1246FjellHordaland111159270
1247AskøyHordaland2427135
1251VaksdalHordaland27527484
1252ModalenHordaland406402345
1253OsterøyHordaland74284173
1256MelandHordaland206344222
1259ØygardenHordaland415418392
1260RadøyHordaland211241310
1263LindåsHordaland299341253
1264AustrheimHordaland317305360
1265FedjeHordaland331368321
1266MasfjordenHordaland384375393
1401FloraSogn og Fjordane281290304
1411GulenSogn og Fjordane375383286
1412SolundSogn og Fjordane204183233
1413HyllestadSogn og Fjordane365350305
1416HøyangerSogn og Fjordane387382340
1417VikSogn og Fjordane329345263
1418BalestrandSogn og Fjordane389387359
1419LeikangerSogn og Fjordane31325399
1420SogndalSogn og Fjordane193243156
1421AurlandSogn og Fjordane422421410
1422LærdalSogn og Fjordane383378280
1424ÅrdalSogn og Fjordane380366311
1426LusterSogn og Fjordane397388363
1428AskvollSogn og Fjordane112264331
1429FjalerSogn og Fjordane6335225
1430GaularSogn og Fjordane117127209
1431JølsterSogn og Fjordane353347169
1432FørdeSogn og Fjordane190126166
1433NaustdalSogn og Fjordane163104354
1438BremangerSogn og Fjordane381384371
1439VågsøySogn og Fjordane264255292
1441SeljeSogn og Fjordane1429169
1443EidSogn og Fjordane69213164
1444HornindalSogn og Fjordane25021627
1445GloppenSogn og Fjordane244235226
1449StrynSogn og Fjordane1467981
1502MoldeMøre og Romsdal179257120
1504ÅlesundMøre og Romsdal18018466
1505KristiansundMøre og Romsdal220292143
1511VanylvenMøre og Romsdal265168326
1514SandeMøre og Romsdal301220197
1515HerøyMøre og Romsdal397585
1516UlsteinMøre og Romsdal88228171
1517HareidMøre og Romsdal99162182
1519VoldaMøre og Romsdal227244264
1520ØrstaMøre og Romsdal14517975
1523ØrskogMøre og Romsdal1323678
1524NorddalMøre og Romsdal342319236
1525StrandaMøre og Romsdal7142138
1526StordalMøre og Romsdal13923019
1528SykkylvenMøre og Romsdal62134153
1529SkodjeMøre og Romsdal657176
1531SulaMøre og Romsdal515573
1532GiskeMøre og Romsdal17088124
1534HaramMøre og Romsdal97211158
1535VestnesMøre og Romsdal130139162
1539RaumaMøre og Romsdal788148
1543NessetMøre og Romsdal370364356
1545MidsundMøre og Romsdal137340150
1546SandøyMøre og Romsdal330293243
1547AukraMøre og Romsdal412416377
1548FrænaMøre og Romsdal237240235
1551EideMøre og Romsdal294324298
1554AverøyMøre og Romsdal280309210
1557GjemnesMøre og Romsdal166208175
1560TingvollMøre og Romsdal205123245
1563SunndalMøre og Romsdal393398357
1566SurnadalMøre og Romsdal358315324
1567RindalMøre og Romsdal287198
1571HalsaMøre og Romsdal6757307
1573SmølaMøre og Romsdal217138249
1576AureMøre og Romsdal320338372
1804BodøNordland140192122
1805NarvikNordland318323157
1811BindalNordland343414390
1812SømnaNordland230170252
1813BrønnøyNordland218186283
1815VegaNordland366370385
1816VevelstadNordland150178361
1818HerøyNordland9153126
1820AlstahaugNordland310194281
1822LeirfjordNordland126121312
1824VefsnNordland274277319
1825GraneNordland238196320
1826HattfjelldalNordland395395322
1827DønnaNordland201326341
1828NesnaNordland355376339
1832HemnesNordland411409378
1833RanaNordland766580
1834LurøyNordland19116365
1835TrænaNordland35120767
1836RødøyNordland286218151
1837MeløyNordland371357334
1838GildeskålNordland396389376
1839BeiarnNordland402405328
1840SaltdalNordland70210186
1841FauskeNordland324349351
1845SørfoldNordland421423404
1848SteigenNordland354327403
1849HamarøyNordland400369387
1850TysfjordNordland394339212
1851LødingenNordland169270111
1852TjeldsundNordland326175189
1853EvenesNordland2796943
1854BallangenNordland257256300
1856RøstNordland319111109
1857VærøyNordland300288388
1859FlakstadNordland13451154
1860VestvågøyNordland157249198
1865VåganNordland233318325
1866HadselNordland323307315
1867Nordland341367380
1868ØksnesNordland187131129
1870SortlandNordland194204228
1871AndøyNordland141205262
1874MoskenesNordland277268285
1902TromsøTroms30331795
1903HarstadTroms215199119
1911KvæfjordTroms228140364
1913SkånlandTroms321281279
1917IbestadTroms123343367
1919GratangenTroms209404358
1920LavangenTroms167278208
1922BarduTroms368363389
1923SalangenTroms297348349
1924MålselvTroms263325178
1925SørreisaTroms1615683
1926DyrøyTroms1366216
1927TranøyTroms292232344
1928TorskenTroms26692294
1929BergTroms260361348
1931LenvikTroms290298246
1933BalsfjordTroms361291289
1936KarlsøyTroms327275250
1938LyngenTroms239280379
1939StorfjordTroms344303297
1940KåfjordTroms410310215
1941SkjervøyTroms363380308
1942NordreisaTroms50206204
1943KvænangenTroms409400370
2002VardøFinnmark298115240
2003VadsøFinnmark288297318
2004HammerfestFinnmark390410406
2011KautokeinoFinnmark276330165
2012AltaFinnmark328328193
2014LoppaFinnmark379314272
2015HasvikFinnmark376379335
2017KvalsundFinnmark386394402
2018MåsøyFinnmark362390309
2019NordkappFinnmark202861
2020PorsangerFinnmark2703351
2021KarasjokFinnmark3403741
2022LebesbyFinnmark3723129
2023GamvikFinnmark401362
2024BerlevågFinnmark37735213
2025TanaFinnmark3363531
2027NessebyFinnmark2513378
2028BåtsfjordFinnmark3023817
2030Sør-VarangerFinnmark4043991
5001TrondheimTrøndelag87119
5004SteinkjerTrøndelag7263
5005NamsosTrøndelag155136
5011HemneTrøndelag308334
5012SnillfjordTrøndelag332269
5013HitraTrøndelag7597251
5014FrøyaTrøndelag197169327
5015ØrlandTrøndelag4739231
5016AgdenesTrøndelag143176132
5017BjugnTrøndelag3312
5018ÅfjordTrøndelag273171342
5019RoanTrøndelag322222355
5020OsenTrøndelag5467125
5021OppdalTrøndelag160135181
5022RennebuTrøndelag369358266
5023MeldalTrøndelag154250332
5024OrkdalTrøndelag482251
5025RørosTrøndelag9889161
5026HoltålenTrøndelag15221207
5027Midtre GauldalTrøndelag241130192
5028MelhusTrøndelag2741103
5029SkaunTrøndelag3572273
5030KlæbuTrøndelag1011820
5031MalvikTrøndelag334811
5032SelbuTrøndelag118223160
5033TydalTrøndelag417406373
5034MeråkerTrøndelag258219277
5035StjørdalTrøndelag2185323
5036FrostaTrøndelag256217276
5037LevangerTrøndelag53202200
5038VerdalTrøndelag14774237
5039VerranTrøndelag349273274
5040NamdalseidTrøndelag11520345
5041SnåsaTrøndelag120272330
5042LierneTrøndelag272191329
5043RøyrvikTrøndelag236360163
5044NamsskoganTrøndelag367396365
5045GrongTrøndelag345351386
5046HøylandetTrøndelag10058130
5047OverhallaTrøndelag131101199
5048FosnesTrøndelag172181275
5049FlatangerTrøndelag282354258
5050ViknaTrøndelag4019257
5051NærøyTrøndelag1653028
5052LekaTrøndelag268301282
5053InderøyTrøndelag608100
5054Indre FosenTrøndelag1
Delta i debatten

Vi setter stor pris på at du deler ny kunnskap, dine egne erfaringer og diskuterer med oss og andre lesere. Du må bruke ditt fulle navn for å delta i debattene. Debatten vil bli moderert i tråd med de presseetiske regler. Modereringen skjer i etterkant av publiseringen.