– Det er jordmormangel i hele landet, sier Jordmorforbundets leder Hanne Schjelderup-Eriksen. Foto: Foto: Kristin Henriksen/Norsk SykepleierforbundFoto: Kristin Henriksen/Norsk Sykepleierforbund

Mangler jordmødre - sjekk din kommune her

Jordmorforbundet slår alarm om mangelen på jordmødre i Kommune-Norge. Siden forrige kommunevalg har det blitt 26 flere jordmødre i landet til sammen. De i Oppland og Vestfold må håndtere 300 fødende i året. Sjekk tilstanden i din kommune her.

Det er for få jordmødre i Norge i dag, mener Jordmorforbundet, som hevder at mangelen bryter med retningslinjene om at kvinner skal kunne få velge om de vil gå til jordmor, lege eller begge deler.

– Det er jordmormangel i hele landet. Oppfølging av jordmor i svangerskapet skal være et reelt alternativ for alle gravide kvinner, men dette er dessverre ingen reell mulighet i dag, sier Jordmorforbundets leder Hanne Schjelderup-Eriksen til Aftenposten.

26 flere siden forrige valg

Kommunal-Rapport.no har sjekket antall jordmødre som er registrert hos Statistisk sentralbyrå. Ifølge tallene for 2014 var det da 288 årsverk av jordmødre i Kommune-Norge. Det er riktignok en økning fra forrige valg i 2011, da det bare var registrert 262 jordmødre.

Målt mot hvor mange barn som faktisk blir født i de ulike kommunene, er det en voldsom forskjell i arbeidsbelastningen for jordmødre. Mens et årsverk i Nordland må håndtere 41 fødende i året, skal en jordmor i Oppland og Vestfold ta hånd om 300, ifølge Kostra-tallene.

Antall jordmødre ansatt i kommunene, fylkesvis

FylkeÅrsverk 2011Årsverk 2014Endring %Fødsler per årsverk 2011Fødsler per årsverk 2014
Østfold12,815,219186132
Akershus og Oslo48,558,72115175
Hedmark910,618169123
Oppland8,78,70288300
Buskerud13,113,42103162
Vestfold5,98,646615303
Telemark14,113,6-4147100
Aust-Agder7,58,716220161
Vest-Agder10,811,78142121
Rogaland27,726,9-3109127
Hordaland28,630,775987
Sogn og Fjordane11,912,889562
Møre og Romsdal18,817,4-7111160
Sør-Trøndelag12,915,319113104
Nord-Trøndelag3,84,826208250
Nordland18,722,62111341
Troms3,53-146083
Finnmark5,75,1-115854

Nesten halvparten uten egen jordmor

Totalt er det hele 196 kommuner som står oppført uten egen jordmor. Det er omtrent like mange som ved forrige valg (199). Samtidig er det langt flere kommuner nå som har under et halvt årsverk som jordmor (43) enn i 2011 (19).

Småkommuner som Bykle, Steigen, Bygland, Tokke og Tysfjord har alle minst ett årsverk med jordmor, og få fødsler. Klepp, Haugesund, Stokke, Gjøvik og Trondheim har ifølge statistikken flest fødsler per jordmor ansatt i kommunehelsetjenesten.

– Bryter med retningslinjer

Schjelderup-Eriksen mener jordmormangelen bryter med retningslinjer for svangerskapsomsorg fra 2005. Der anbefales det at kvinner skal kunne velge om de vil gå til oppfølging hos jordmor, lege eller begge.

Det er ansatt færre enn 300 jordmødre i den kommunale svangerskapsomsorgen, som skal dekke flere enn 60.000 gravide hvert år, påpeker Schjelderup-Eriksen.

– Med så få stillinger per kommune er det sannsynlig at det ikke er et likeverdig tilbud om oppfølging av jordmor til gravide kvinner i Norge, sier hun.

Forbundet mener regjeringen må prioritere den kommunale jordmortjenesten i de årlige budsjettene for å sikre opptrapping i tråd med Stortingets mål.

Kommuneoversikt - årsverk jordmødre og fødsler

   Årsverk jordmødre til funksjon 232. (register)Fødsler per årsverk
KnrKommuneFylke2011201420112014
941BykleAust-Agder0,51,5206
1848SteigenNordland1,61,9136
938ByglandAust-Agder01 7
833TokkeTelemark111912
1850Divtasvuodna TysfjordNordland111613
830NissedalTelemark0,30,75714
1867Bø (Nordl.)Nordland01 15
1419LeikangerSogn og Fjordane0,61,43815
1640RørosSør-Trøndelag0,4211818
829KviteseidTelemark112318
1026ÅseralVest-Agder10,81119
1871AndøyNordland1,422919
513SkjåkOppland0,912620
2021Kárásjohka KarasjokFinnmark113421
1837MeløyNordland23,44021
617GolBuskerud11,73722
1811BindalNordland0,50,52822
2017KvalsundFinnmark 0,4 23
618HemsedalBuskerud0,70,84725
1736Snåase SnåsaNord-Trøndelag0,50,84425
616Nes (Busk.)Buskerud21,11625
2019NordkappFinnmark112426
1738LierneNord-Trøndelag0,40,42528
515VågåOppland01 28
1624RissaSør-Trøndelag1,22,64828
619ÅlBuskerud1,21,34332
621SigdalBuskerud113432
1939Omasvuotna Storfjord OmasvuononTroms 0,5 32
1551EideMøre og Romsdal01 33
817DrangedalTelemark114934
1839BeiarnNordland0,20,24035
2002VardøFinnmark0,50,55236
2011Guovdageaidnu KautokeinoFinnmark113636
1571HalsaMøre og Romsdal0,30,34737
1547AukraMøre og Romsdal0,813137
1046SirdalVest-Agder00,5 38
1922BarduTroms116839
834VinjeTelemark114240
1135SaudaRogaland113840
1543NessetMøre og Romsdal0,50,55440
1613SnillfjordSør-Trøndelag0,30,22040
1134SuldalRogaland0,914341
828SeljordTelemark0,70,76041
620HolBuskerud1,213142
1417VikSogn og Fjordane00,5 42
1612HemneSør-Trøndelag115143
1233UlvikHordaland0,30,22045
1428AskvollSogn og Fjordane0,50,65645
1841FauskeNordland11,67246
1627BjugnSør-Trøndelag212847
1244AustevollHordaland11,57548
111HvalerØstfold0,60,64048
1416HøyangerSogn og Fjordane0,70,76049
1560TingvollMøre og Romsdal0,50,75849
520RingebuOppland0,60,67550
929ÅmliAust-Agder0,30,34350
2003VadsøFinnmark116251
517SelOppland115252
1401FloraSogn og Fjordane2,42,25852
1525StrandaMøre og Romsdal0,60,67753
1576AureMøre og Romsdal0,50,44255
1037KvinesdalVest-Agder0,4115557
1621ØrlandSør-Trøndelag 0,8 58
1820AlstahaugNordland 1,4 58
1718LeksvikNord-Trøndelag0,50,56858
1430GaularSogn og Fjordane0,60,65558
1664SelbuSør-Trøndelag0,40,67358
1224KvinnheradHordaland1,927659
1420SogndalSogn og Fjordane11,67459
1424ÅrdalSogn og Fjordane116059
428TrysilHedmark0,80,87361
1519VoldaMøre og Romsdal1,21,26662
1516UlsteinMøre og Romsdal2,51,53663
239HurdalAkershus og Oslo0,40,47065
1429FjalerSogn og Fjordane0,20,214565
1223TysnesHordaland0,50,54866
1449StrynSogn og Fjordane118268
1751NærøyNord-Trøndelag115669
1426LusterSogn og Fjordane115370
1826HattfjelldalNordland00,2 70
1529SkodjeMøre og Romsdal0,80,87071
1924MålselvTroms116272
826TinnTelemark0,90,65973
1622AgdenesSør-Trøndelag0,20,27575
137Våler (Østf.)Østfold0,40,814878
1534HaramMøre og Romsdal01 78
1832HemnesNordland0,80,55578
1246FjellHordaland33,610081
1539RaumaMøre og Romsdal10,89583
1130StrandRogaland227783
628HurumBuskerud01 85
1563SunndalMøre og Romsdal117285
2028BåtsfjordFinnmark00,2 85
1101EigersundRogaland1,81,99189
821Bø (Telem.)Telemark0,70,79090
1259ØygardenHordaland0,50,611490
135RådeØstfold0,50,711291
533LunnerOppland117592
722NøtterøyVestfold0,81,825495
912VegårsheiAust-Agder0,50,23495
1266MasfjordenHordaland0,20,27595
822SauheradTelemark0,50,57296
1002MandalVest-Agder1,41,513899
412RingsakerHedmark2,1316099
429ÅmotHedmark0,50,566100
1432FørdeSogn og Fjordane1,81,7103100
1870SortlandNordland0,81139101
1222FitjarHordaland0,50,374103
819NomeTelemark0,50,5108104
935IvelandAust-Agder0,20,2130105
1933BalsfjordTroms1,10,537106
403HamarHedmark2,22,4111106
426Våler (Hedm.)Hedmark0,50,364107
1636MeldalSør-Trøndelag 0,4 108
1160VindafjordRogaland0,61198109
1238KvamHordaland0,80,891110
1721VerdalNord-Trøndelag0,91,3161111
914TvedestrandAust-Agder10,564112
1804BodøNordland4,15,4152112
1431JølsterSogn og Fjordane0,30,3140113
901RisørAust-Agder0,50,5138114
926LillesandAust-Agder0,61220114
1528SykkylvenMøre og Romsdal0,50,7160114
1029LindesnesVest-Agder0,50,5120116
1548FrænaMøre og Romsdal11109116
1242SamnangerHordaland00,3 117
128RakkestadØstfold0,40,8225118
713Sande (Vestf.)Vestfold0,50,8168119
1264AustrheimHordaland0,20,2105120
427ElverumHedmark0,71,7294122
919FrolandAust-Agder0,50,5168122
1531SulaMøre og Romsdal 1 122
534GranOppland0,81155123
814BambleTelemark11152124
234GjerdrumAkershus og Oslo0,50,5142128
217OppegårdAkershus og Oslo1,22203129
123SpydebergØstfold0,50,5116130
136RyggeØstfold0,51254130
532JevnakerOppland0,50,5152130
221AurskogAkershus og Oslo01,1 135
1545MidsundMøre og Romsdal 0,2 135
227FetAkershus og Oslo0,41350136
238NannestadAkershus og Oslo0,71176136
623ModumBuskerud11137143
522GausdalOppland0,50,5108144
230LørenskogAkershus og Oslo1,82,4207145
1219BømloHordaland11136147
104MossØstfold2,22165148
1247AskøyHordaland 2,6 150
928BirkenesAust-Agder0,30,4220153
418NordHedmark0,20,2235155
124AskimØstfold11169156
1124SolaRogaland1,72,3195158
1532GiskeMøre og Romsdal0,70,7129164
214ÅsAkershus og Oslo1,31,4152165
806SkienTelemark1,83,4317165
1833RanaNordland1,61,5173166
235UllensakerAkershus og Oslo1,52,3279168
1805NarvikNordland01 169
1653MelhusSør-Trøndelag01,2 169
1554AverøyMøre og Romsdal00,3 170
415LøtenHedmark0,50,4160175
1121TimeRogaland1,41,6184178
815KragerøTelemark1,50,559182
125EidsbergØstfold0,70,7146183
425ÅsnesHedmark0,30,3203183
1662KlæbuSør-Trøndelag0,30,4187185
1014VenneslaVest-Agder11188186
213SkiAkershus og Oslo1,41,7255188
417StangeHedmark1,21152193
236Nes (Ak.)Akershus og Oslo11,1197194
1263LindåsHordaland1,51,1111195
1638OrkdalSør-Trøndelag1,30,7106199
228RælingenAkershus og Oslo0,81,2258202
704TønsbergVestfold1,92,2242202
1001KristiansandVest-Agder4,24,9257202
529Vestre TotenOppland0,50,6214203
701HortenVestfold 1,3 204
1535VestnesMøre og Romsdal0,20,3250207
233NittedalAkershus og Oslo11205207
226SørumAkershus og Oslo11183210
101HaldenØstfold11,4290212
1149KarmøyRogaland1,32,5397213
1211EtneHordaland00,2 215
1260RadøyHordaland0,60,370220
106FredrikstadØstfold2,73,4280224
702HolmestrandVestfold0,50,5212224
122TrøgstadØstfold00,2 225
716ReVestfold00,4 225
220AskerAkershus og Oslo0,22,82875228
215FrognAkershus og Oslo00,5 230
229EnebakkAkershus og Oslo0,50,6278230
711SvelvikVestfold0,40,2128230
1018SøgneVest-Agder00,5 232
1032LyngdalVest-Agder0,60,5150232
1520ØrstaMøre og Romsdal0,50,5238232
1122GjesdalRogaland0,70,7250236
1003FarsundVest-Agder0,50,5188236
231SkedsmoAkershus og Oslo2,72,4224237
612HoleBuskerud00,3 237
1102SandnesRogaland4,64,5222241
904GrimstadAust-Agder11254244
211VestbyAkershus og Oslo2,20,883246
1201BergenHordaland14,713,5238251
1221StordHordaland 1 252
105SarpsborgØstfold1,82,1326261
1103StavangerRogaland66,5312266
906ArendalAust-Agder1,61,6288283
1119Rogaland1,31239286
605RingerikeBuskerud11299292
1505KristiansundMøre og Romsdal1,30,8193299
536Søndre LandOppland00,2 300
1243Os (Hord.)Hordaland00,8 303
219BærumAkershus og Oslo3,24,2400306
719AndebuVestfold0,20,2305335
604KongsbergBuskerud0,80,8350340
216NesoddenAkershus og Oslo0,50,5378348
301Oslo kommuneAkershus og Oslo26,228,8388353
709LarvikVestfold0,61757359
805PorsgrunnTelemark11329362
602DrammenBuskerud2,62304392
1719LevangerNord-Trøndelag0,50,5436404
501LillehammerOppland0,50,7558426
516NordOppland0,10,1520440
1504ÅlesundMøre og Romsdal2,31,1251482
1703NamsosNord-Trøndelag00,3 503
624Øvre EikerBuskerud 0,4 508
1601TrondheimSør-Trøndelag3,84,2628559
502GjøvikOppland1,10,5277600
720StokkeVestfold0,20,2670615
1106HaugesundRogaland1,50,6305645
1120KleppRogaland0,80,3335820
118AremarkØstfold00  
119MarkerØstfold00  
121RømskogØstfold00  
127SkiptvetØstfold00  
138HobølØstfold0,50116 
237EidsvollAkershus og Oslo00  
402KongsvingerHedmark00  
419SørHedmark00  
420EidskogHedmark00  
423GrueHedmark00  
430StorHedmark00  
432RendalenHedmark00  
434EngerdalHedmark00  
436TolgaHedmark00  
437TynsetHedmark00  
438AlvdalHedmark00  
439FolldalHedmark00  
441Os (Hedm.)Hedmark00  
511DovreOppland00  
512LesjaOppland0,7033 
514LomOppland00  
519SørOppland00  
521ØyerOppland00  
528Østre TotenOppland0,50258 
538Nordre LandOppland00  
540SørOppland00  
541EtnedalOppland00  
542NordOppland00  
543Vestre SlidreOppland00  
544Øystre SlidreOppland00  
545VangOppland00  
615FlåBuskerud00  
622KrødsheradBuskerud00  
625Nedre EikerBuskerud00  
626LierBuskerud00  
627RøykenBuskerud00  
631FlesbergBuskerud0,6045 
632RollagBuskerud00  
633Nore og UvdalBuskerud00  
706SandefjordVestfold0,60723 
714HofVestfold00  
723TjømeVestfold0,20170 
728LardalVestfold00  
807NotoddenTelemark0,20630 
811SiljanTelemark00  
827HjartdalTelemark 0  
831FyresdalTelemark1012 
911GjerstadAust-Agder00  
937Evje og HornnesAust-Agder0,5072 
940ValleAust-Agder00  
1004FlekkefjordVest-Agder0,80100 
1017SongdalenVest-Agder0,40228 
1021MarnardalVest-Agder00  
1027AudnedalVest-Agder00  
1034HægebostadVest-Agder00  
1111SokndalRogaland0,8040 
1112LundRogaland00  
1114BjerkreimRogaland0,5074 
1127RandabergRogaland00  
1129ForsandRogaland00  
1133HjelmelandRogaland0,8031 
1141FinnøyRogaland00  
1142RennesøyRogaland00  
1144KvitsøyRogaland 0  
1145BoknRogaland00  
1146TysværRogaland00  
1151UtsiraRogaland00  
1216SveioHordaland00  
1227JondalHordaland00  
1228OddaHordaland00  
1231UllensvangHordaland00  
1232EidfjordHordaland00  
1234GranvinHordaland00  
1235VossHordaland00  
1241FusaHordaland0,30150 
1245SundHordaland1086 
1251VaksdalHordaland00  
1252ModalenHordaland00  
1253OsterøyHordaland0,60128 
1256MelandHordaland00  
1265FedjeHordaland00  
1411GulenSogn og Fjordane00  
1412SolundSogn og Fjordane00  
1413HyllestadSogn og Fjordane00  
1418BalestrandSogn og Fjordane00  
1421AurlandSogn og Fjordane00  
1422LærdalSogn og Fjordane00  
1433NaustdalSogn og Fjordane00  
1438BremangerSogn og Fjordane00  
1439VågsøySogn og Fjordane00  
1441SeljeSogn og Fjordane0,4085 
1443EidSogn og Fjordane00  
1444HornindalSogn og Fjordane00  
1445GloppenSogn og Fjordane0,40120 
1502MoldeMøre og Romsdal2,60112 
1511VanylvenMøre og Romsdal00  
1514Sande (M. og R.)Møre og Romsdal00  
1515Herøy (M. og R.)Møre og Romsdal00  
1517HareidMøre og Romsdal00  
1523ØrskogMøre og Romsdal00  
1524NorddalMøre og Romsdal00  
1526StordalMøre og Romsdal00  
1546SandøyMøre og Romsdal00  
1557GjemnesMøre og Romsdal00  
1566SurnadalMøre og Romsdal00  
1567RindalMøre og Romsdal00  
1573SmølaMøre og Romsdal00  
1617HitraSør-Trøndelag00  
1620FrøyaSør-Trøndelag00  
1630ÅfjordSør-Trøndelag00  
1632RoanSør-Trøndelag00  
1633OsenSør-Trøndelag 0  
1634OppdalSør-Trøndelag1,8046 
1635RennebuSør-Trøndelag00  
1644HoltålenSør-Trøndelag0,2075 
1648Midtre GauldalSør-Trøndelag00  
1657SkaunSør-Trøndelag00  
1663MalvikSør-Trøndelag00  
1665TydalSør-Trøndelag00  
1702SteinkjerNord-Trøndelag00  
1711MeråkerNord-Trøndelag00  
1714StjørdalNord-Trøndelag00  
1717FrostaNord-Trøndelag00  
1724VerranNord-Trøndelag00  
1725NamdalseidNord-Trøndelag00  
1739Raarvihke RøyrvikNord-Trøndelag00  
1740NamsskoganNord-Trøndelag00  
1742GrongNord-Trøndelag00  
1743HøylandetNord-Trøndelag00  
1744OverhallaNord-Trøndelag00  
1748FosnesNord-Trøndelag00  
1749FlatangerNord-Trøndelag00  
1750ViknaNord-Trøndelag00  
1755LekaNord-Trøndelag00  
1756InderøyNord-Trøndelag 0  
1812SømnaNordland00  
1813BrønnøyNordland0,20435 
1815VegaNordland00  
1816VevelstadNordland 0  
1818Herøy (Nordl.)Nordland0,4050 
1822LeirfjordNordland00  
1824VefsnNordland0,60242 
1825GraneNordland0,4020 
1827DønnaNordland00  
1828NesnaNordland00  
1834LurøyNordland00  
1835TrænaNordland 0  
1836RødøyNordland00  
1838GildeskålNordland00  
1840SaltdalNordland1049 
1845SørfoldNordland00  
1849Hábmer HamarøyNordland00  
1851LødingenNordland00  
1852TjeldsundNordland 0  
1853EvenesNordland00  
1854BallangenNordland00  
1856RøstNordland00  
1857VærøyNordland00  
1859FlakstadNordland 0  
1860VestvågøyNordland00  
1865VåganNordland0,20525 
1866HadselNordland00  
1868ØksnesNordland0,9044 
1874MoskenesNordland00  
1902TromsøTroms00  
1903HarstadTroms 0  
1911KvæfjordTroms00  
1913SkånlandTroms00  
1917IbestadTroms00  
1919GratangenTroms00  
1920LavangenTroms00  
1923SalangenTroms00  
1925SørreisaTroms00  
1926DyrøyTroms00  
1927TranøyTroms00  
1928TorskenTroms 0  
1929BergTroms 0  
1931LenvikTroms00  
1936KarlsøyTroms0,4043 
1938LyngenTroms00  
1940Gáivuotna KåfjordTroms 0  
1941SkjervøyTroms00  
1942NordreisaTroms00  
1943KvænangenTroms00  
2004HammerfestFinnmark00  
2012AltaFinnmark00  
2014LoppaFinnmark00  
2015HasvikFinnmark00  
2018MåsøyFinnmark 0  
2020PorsangerFinnmark00  
2022LebesbyFinnmark00  
2023GamvikFinnmark00  
2024BerlevågFinnmark0,2025 
2025Deatnu TanaFinnmark00  
2027Unjárga NessebyFinnmark00  
2030Sør-VarangerFinnmark1095 

 

Delta i debatten

Vi setter stor pris på at du deler ny kunnskap, dine egne erfaringer og diskuterer med oss og andre lesere. Du må bruke ditt fulle navn for å delta i debattene. Debatten vil bli moderert i tråd med de presseetiske regler. Modereringen skjer i etterkant av publiseringen.